Madımak Oteli – Balyoz – Memati – Yargıtay – Arapça Tabela – Konkordato

Madımak Otel Yangını

-26 yıl önce, 2 Temmuz 1993’da Sivas/Madımak Katliamı olarak bilinen, Madımak Oteli’nin yakılmasıyla çoğunluğu alevi ve sol görüşlü 33 yazar, şair, düşünür, 2 otel çalışanı ve 2 göstericinin yanarak hayatlarını kaybetmesi ile sonuçlanan hazin olaydır. Sivas’da yaşananlar hem insanlık hem ülkemiz adına kara bir leke olarak kalmıştır.

https://www.bbc.com/turkce/haberler/2015/07/150702_sivas_1993

-Balyoz Davası hakimlerinden Ömer Diken’in yargılandığı dava karar bağlandı. Diken’e “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan 13 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

Anayasa Mahkemesi İhsas-ı Rey

-Geçtiğimiz günlerde Anayasa Mahkemenin tarafsız ve bağımsızlığına gölge düştü. Anayasa Mahkemesinin internet sitesinde dosyaların nasıl neticeleneceğiyle ilgili notlar vardı. Bu notların açığa çıkmasıyla birlikte bir süre Anayasa Mahkemesi sitesine erişim sağlanamadı. Söz konusu notların manası açıkça ihsas-ı rey idi, yani tarife usulü karar verildiği iddiaları tartışılmaya başlandı.

-Alparslan Altan’la ilgili AYM notlarında; “PDY ile ilgili müdahaleler bağlamında yapılacak başvurularda kullanılacaktır” ifadelerine yer verilmişti. Bu da şu manaya geliyor; yüksek yargı üyelerince yapılacak benzer başvurular da kabul edilemez bulunacak. Alparslan Altan’la ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi özgürlük ve güvenlik haklarının ihlal edildiğine ve tutuklanmanın hukuki olmadığına karar vermişti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ise Altan’a FETÖ üyeliği suçundan verilen cezanın onanması talebiyle tebliğname hazırladı. Tebliğnamede; “yargılama sürecindeki usuli işlemlerin kanuna uygun olarak yapıldığına” dikkat çekildi.

Yargıtay Memati İsmi Kararı

-Neredeyse 10 yıldır bebeklere Memati ismi konulamıyor. Nedeniyse bu ismin yasaklı olması. Yargıtay “Memati” adının Arapça’da ölüm yada ölümcül manasına geldiğini, çocukları ileride zor duruma düşürebileceğini bu nedenle de genel ahlaka uymadığından Memati isminin çocuklara konulamayacağına karar vermişti.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/yargitay-cocuklara-memati-ismi-konulamaz-13441829

-Meral Akşener hakkında 3 yıldır rafta bekletilen FETÖ soruşturması tekrar gündeme geldi.
-İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankesörlü Hattan Aranma iddialarının Mor Beyin’i olarak değerlendirilebilecek bir yazı hazırlayarak Emniyet’e yolladı. Söz konusu yazıda 217 telefon hattında yanlışlık yapıldığı belirtildi. Söz konusu büyük yanlışın 30 Ekim 2018’de tespit edilmesine rağmen neden kaynaklı olarak 8 ay boyunca bekletildiği bilinmiyor.

– Mardin Kızıltepe’de kaldırım kenarındaki ağaç fidanını kıran kişi, güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerin internette yayılmasının üzerine gözaltına alındı. Mahkemeye çıkarılan Mehmet Oran’a örnek bir karara imza atılarak 100 fidan dikme cezası verildi.

-Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu ilk toplantısına zamla başladı. Kurul üyelerinin maaşlarına yüzde 40 zam yapılarak 13 bin liradan 18 bin liraya çıkarıldığı bildirildi. Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç, bu zammı eleştirenlere “edepsizler” ifadesini kullandı.

-Hakim-Savcılar Kurulu Atama Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu kararla hakim-savcı adaylarının atamaları yapıldı.

Hepimizi Derinden Sarsan Hazin Olay

-Mersin’de icra satış işlemleri sırasında Avukat Muhteşem Tekin Turhan göğsünden bıçaklandı. Bu bıçak hepimizin canını yaktı.

Yargıtay Kararları

-Yargıtay 18. Ceza Dairesi “Adın batsın, nankör, ihanet ediyorsun, aç gözlü, görmemiş” sözlerini hakaret olarak kabul etmedi. Sözlerin açıkça onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut fiil isnadını ya da sövmek fiilini oluşturması gerektiğine hükmetti.

– Yargıtay 19. Ceza Dairesi, konkordato yargılama sürecinde açılan karşılıksız çek davalarında icra ceza mahkemesinin bekletici sorun kararı vermesi gerektiğine hükmetmiştir.

https://www.aydinlawgroup.com/2019/07/03/yargitay-19-ceza-dairesinin-konkordato-borclulari-icin-onemli-karsiliksiz-cek-karari/

Arapça Tabelalara Operasyon

-İstanbul’da Arapça tabelalara operasyon yapıldı. Tabela içeriklerinin yüzde 75’lik kısmının Türkçe, yüzde 25’lik kısmının Arapça olarak düzenlenmesi için işletmelere süre verildi.

Ana Sayfa

Madımak Oteli
madımak otel
madımak oteli sivas
madımak oteli yangını
Balyoz
Memati
hakim savcı
hakim savcı sınavı
hakim savcılık sınavı
Yargıtay
bülent arınç
bülent arınç son açıklama
Arapça Tabela
Arapça tabelalar
Konkordato
yargıtay kararı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir