Hukuk Filmleri

Hukuki filmleri serimizin üçüncü filmi 1996 yapımı bir film. 60’lı yıllarda geçen bu film Sleepers (Kardeş Gibiydiler). Hiç ayrılmayan Thomas, John, Lorenzo(shakes) ve Michael adında 4 samimi arkadaşın hikayesiyle başlıyor bu film. Gerçek bir hikayeden ve Leronzo Carceterra(Shakes)’in kitabından uyarlanan bu filmde hikaye Cehennem Mutfağı adında bir yerde başlıyor. Bu yerde İrlandalı, Porto Rikolu, Doğu Avrupalı işçiler olmak üzere zor şartlar altında yaşayan birçok farklı nüfus var. Filmde Cehennem Mutfağı olarak anılan yer “Rüşvetle yönetilen masumiyet kalesi.” olarak belirtiliyor.

Bir gün bu 4 yakın arkadaşın, istemeden sebep oldukları bir olayla hayatları tamamen değişiyor. Bu çocukların Wilkinson Cezaevinde yaşadıkları ve devamında olan olaylar üzerinde geçiyor filmimiz. Filmin yarısında oyuncuların çocukluk hallerini izlerken diğer yarısında büyümüş hallerini görüyoruz. Suistimal, işkence, istismar ve intikam konuları filmde işlenen ana konulardan. Şunu belirtmekte fayda var ki film 18 yaşından küçükler için uygun değil.

Filmin en can alıcı yerlerinden birisi de; hapse giren herkesin halinden memnuniyeti ve ıslah olmayı düşünmeyen tipler olduğu yönündeki düşünceydi. Cezaevlerinin en önemli amacı olan suçlunun ıslahı değil mi peki? Suçluların ıslah olma ya da olmama konusunda cezaevi çalışanlarının etkisi var mı? Filmle bağlantısının bu kadarla sınırlı olmasından kaynaklı olarak sorumuzu daha fazla genişletmeyelim. Ancak kötü muameleden kaynaklı olarak ıslah olmadan ziyade mahkumların eskisinden daha azılı suçlu olarak çıkma ihtimali yüksek.

Filmimizle tam olarak aynı bağlamda olmasa da kötü muamele her dönemde ve çoğu ülkede az ya da çok ya da farklı bir şekilde devam ediyor.

Filmde Robert De Niro, Brad Pitt, Kevin Bacon, Dustin Hoffman gibi birçok ünlü oynuyor. Filmin şu anki IMDB puanı 7,6.

Ülkemizde de bir dönem herkesi etkileyen Suskunlar isimli dizinin de bu filmden etkilendiğini söyleyebiliriz.

Filmin adalet ve cezaevi kavramını düşündürdüğünü ve güçlü kadrosuyla izlenmeye değer bir film olduğunu belirterek tavsiye ederiz.

https://eksisozluk.com/sleepers–43956

Şeytanın Avukatı (The Devils Advocate)

İkinci filmimiz ise (The Devils Advocate) Şeytanın Avukatı. Filme geçmeden önce filmin 18 yaş altı izleyiciler için uygun olmadığını ve filmde birçok cinsel içerikli sahne olduğunu belirtelim. Filmin başrolünde Kevin Lomax rolüyle Keanu Reeves var. Lomax, hiç dava kaybetmemiş başarılı bir avukattır. Ancak başarılı olmasının yanında vicdanını susturabilmesi de bir diğer özelliğidir. Yani herkesin avukatlara sorduğu “katilleri de savunuyor musunuz, yalan söylüyor musunuz davalarda, çok para kazanıyor musunuz” sorularının cevabı Lomax diyebiliriz. Aslında biraz önce sorduğum bu soruların asıl cevabı John Milton rolüyle Al Pacino. Çok zengin bir avukat olan Al pacino şehrin en büyük patronu. Milton, Lomax’i keşfediyor ve ardından iş teklif ederek yanına alıyor. Hikaye de asıl olarak buradan sonra başlıyor. Bir süre sonra kendisini işe kaptıran Lomax’in eşi Mary Ann’le arası bozuluyor ve kötü olaylar da ardı ardına devam ediyor.

Lomax’in bir diğer yeteneği de jüriyi etkileyebilme ve jüri okuyabilme sanatı. Türkiye’de böyle bir avukat olsa, hakimleri yine de etkileyebilir miydi acaba? Ben çok zannetmiyorum. Özellikle de siyasi davalarda hiçbir etkisi olmazdı. Ülkemizde mahkemelerde jüri olsa bu durum sonuçları nasıl etkilerdi sizce?  Mantıklı olur muydu? Üzerine biraz kafa yormak gerek.

Filmde Keanu Reeves, Al Pacino, Charlize Theron gibi birçok ünlü oynuyor. Filmin şu anki IMDB puanı 7,5.

Filmde ele alınan temel konu hırs ve kibir. Güçlü diyaloglarla işlenmiş olan kişisel çıkarlar ve kibir üzerinde dolaşan filmde, insan kendi duygularını filmin duygularına karışırken bulabiliyor. Film bittikten sonra size katacağı ve düşündüreceği şeyler mutlaka olacaktır. Aileyle izlenebilecek bir film olmadığını belirterek tavsiye edebileceğimiz filmlerden. Ülkemizde böyle bir ortam bulamazsınız ama avukat olmayı düşünenler mutlaka izlesin çünkü filmde karşı karşıya kalabileceğiniz duygusal ikilemler çok iyi işleniyor.

Dipnot olarak filmin sonunda ya buraya kadar boşa mı izledik şimdi diye düşünenler çıkabilir. Beklemediğiniz bir sonla karşılaşacaksınız. Burada küçük bir spoiler var bilginiz olsun. Filmin o kısma kadar yaşananları aslında bir iç muhasebe. Hepinize iyi seyirler.

https://eksisozluk.com/seytanin-avukati–49080

Hukuk filmleri serimizin ilki için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz;

Hukuk Filmleri 1- The Rainmaker ve Reis Bey

Anasayfa için;

https://www.aydinlawgroup.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir