ABD-Çin (Huawei) Savaşı

Son yıllarda ABD ve Çin Savaşı – ticaret savaşının- etkilerinden Huawei de nasibini aldı. ABD, uzun bir süredir Çinli şirketlerin Amerikan şirketlerinden sanayi hırsızlığı yaptığı iddiasını sürdürüyor. İlk aşamada ABD, 200 milyar dolarlık Çin ürününe yönelik gümrük vergisi oranını 10 Mayıs itibariyle yüzde 10’dan yüzde 25’e yükseltti. Karar ABD’nin resmi gazetesinde yayınlandı.
ABD Başkanı Trump söz konusu kararla alakalı twitterdan yaptığı açıklamada; Çin Başbakan Yardımcısının anlaşma amacıyla Amerika’ya geleceğini duyurdu. Trump ayrıca; Çinli heyetin, ABD’yi yılda 500 milyar dolar kazıklamaya devam edebilecekleri umudunu taşıdıklarını belirterek bunun gerçekleşmeyeceğini ifade etti.

https://www.webtekno.com/abd-nin-kararindan-huawei-ne-kadar-etkilenecek-h69734.html

Dış Güçlerden Koruyacağız

Konuyla ilgili Ticaret Bakanı Wilbur Ross tarafından yapılan açıklamada, ülkenin bilgi ve iletişim teknolojilerini dış güçlerden korumayı hedeflediklerini belirtti. Kararnamede ilgi çekici detaylardan birisi ise herhangi bir ülke ya da şirketin isminin bu kararnamede geçmemesi.
Buradaki problemlerin başında gelen olay Huawei’ye yöneltilen ajanlık suçlaması ve birkaç defa da bu konuda faka basmış olmasıydı. ABD daha önce de şirketlerin ve vatandaşların Huawei’nin 5G teknolojisini kullanmamaları noktasında uyarmıştı. Huawei ise söz konusu yasağın ABD’yi daha güvenli hale getirmeyeceğine belirterek bu hamlenin ABD’yi geri bırakacağına dikkat çekti.
Google da Huawei’yle çalışmayacağını duyurmuştu. Huawei’nin kara listeye alınmasının ardından Huawei kullanıcılarının Android işletim sistemine olan erişiminin de askıya alınacağı açıklamıştı. Art arda gelen bu kararların arından Intel ve Qualcomm gibi diğer teknoloji şirketleri de Huawei’ye karşı durmuşlardı.
Telekomünikasyon alanında özellikle de 5G alanında öncü şirketler arasında yer alan Huawei, Çin hükümeti adına casusluk yaptığı şüphesiyle bir süredir ABD’nin takibindeydi. Bu Huawei’nin ilk vukuatı da değildi. Şİrket veri güvenliği konusunda Polonya, Almanya, Kanada gibi ülkelerin de radarında ve takiplerinde.
Kararnamenin ardından ABD’de Huawei’ye sert bir şekilde yaptırımlar başladı. Huawei de bu önlemlerin ve ambargonun şirketin haklarını zedelediğini ifade etti. Çin Hükümeti de olaya dahil olarak Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ABD-Çin savaşı ilişkilerinin büyük zarar göreceği uyarısında bulunmuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/abd-huawei-kararini-askiya-aldi-41220464

Rusya; “Küstah bir politika”

Pentagon raporlarıyla ABD devlet altyapısından Huawei ve ZTE sistemlerini çıkarttı. Bu kapsamda piyasadan da tamamen yasaklama niyetinde gibi görünüyor. Huawei kurucusunun kızı ve şirketin Finans Yöneticisi (CFO) olan Meeng Vanzhou, İran yaptırımlarına uymadığı iddiasıyla Kanada’da tutuklandı ve hala cezaevinde.
Çin yönetimi bu tutuklamaya tepki olarak ivedilikle Kanada Büyükelçisi’ni geri çekti. Ardından da Pekin’deki Kanada elçisini çağırarak, Meng’in bırakılmasını talep ederek, aksi halde sonuçlarının ciddi olacağını ve Kanada’nın buna katlanacağını söyleyerek Kanada’yı tehdit etmişti. Rusya da olayda Çin tarafında yer aldı ve bu olayı “küstah bir politika” olarak değerlendirdi.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-48345662

https://www.aydinlawgroup.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir