https://www.youtube.com/watch?v=Q5LXaLtDIug

Şimdiye kadar birçok kez olduğu gibi “Yargı Reformu Strateji Paketi” adıyla yeni bir yargı paketi daha yayımlandı. Yargı paketlerinin çıkması sevindirici ona diyecek bir söz yok, ancak bağımsız bir yargının olup olmadığı ülkemizin en büyük problemlerinden birisi. Yargının bağımsızlığı tam sağlanamayınca da yargı paketleri insanı tam manasıyla sevindiremiyor. Özellikle erkler ayrılığı kapsamında ele alındığında üzülerek belirtmek gerekir ki bağımsız yargımız sınıfta kalıyor.


Pakete gelen diğer bir eleştiri ise; yürütmenin başı olan partili Cumhurbaşkanının yargı paketini açıklaması. Yürütmenin, yasamanın işine karışması erkler ayrılığı ilkesine aykırılık teşkil ediyor. Düzenlemeler mecliste yapılacak olsa da yürütmenin de düzenlemeye doğrudan müdahil olduğunu gördük.

https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/ozgur-ozelden-yargi-reformu-tepkisi-4992228/

Paketle birlikte gelecek başka bir yenilik de şartları sağlayan avukatlara yeşil pasaport verilecek olması. Burada dikkat çeken konulardan birisi de Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun Yargı Reform Paketi açıklanırken konuşmanın bu kısmında heyecanla alkış tutmasıydı. Ancak avukatların tek problemi yeşil pasaportmuş gibi coşkuyla alkış tutması birçok hukukçuyu kızdırdı.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde İstanbul Anadolu 2. İş mahkemesi’ndeki bir davada avukatın etek boyu tartışma haline gelmişti. Daha öncesinde emniyet mensupları tarafından hastanelik edilmiş, adliyelerde dahi avukatların birçok yerden geçmesinin yasak olduğu durumda yeşil pasaport sonraki konulardandı. Evet güzel oldu, mantıklı da yeşil pasaport alınması ancak burada dikkat çeken mesele en çok bu konudaki maddenin desteklenmesi, ya da destekleniyor gibi görünmesi.

https://www.haberturk.com/adalet-bakani-ndan-aciklamalar-2480851

Kısa kısa yorumlarımız

Kısa kısa yorumlarımızdan ve Yargı Reformu Strateji Paketi ile değişecek olan uygulamalardan bahsedecek olursak;
-Cezaevinde olan yaşlı, hamile ve çocuklar için elektronik kelepçe şeklinde adli kontrol uygulanarak evde infazına imkan verilecek. Bu durumu duruşmalarda, soruşturma ve kovuşturma aşamalarında birçok kez dile getirmemize rağmen şimdiye kadar çok az uygulama alanı görebildik. Hamile-lohusa kadınlar, yaşlı kişiler birer birer tutuklandı, zorlandı, hastalandı, içeride vefat etti… Zaten olması gerek uygulama buydu, ancak uygulanıp uygulanmayacağını göreceğiz.

-İlk defa suça sürüklenen 15 yaşından küçük çocukların, bazı ağır suçlar dışında ceza yargılaması yerine başka yöntemler uygulanarak topluma kazandırılacak.

-Şimdiye kadar sigortalı olarak çalışması yasak olan stajyer avukatlar, avukat yanında sigortalı olarak çalışabilecek.

-İcra yoluyla yapılacak satışlar elektronik ortamda yapılacak.

-Yazı işleri müdürlerinin hukuk fakültesi mezunu olması zorunlu olacak.

-Hukuk fakültesi mezunları kolluk amirleri de olabilecek.

-Avukatların bilgi ve belgeye erişimlerini güçlendirecek düzenlemeler yapılacak.

-Hukuk hakimliği ve ceza hakimliği olarak uzmanlaşma sağlanacak ve bu hakimler başladıkları ceza ya da hukuk alanında devam edecek.

-Yargılamaların makul sürede gerçekleşmesi içi hedef süreler gelecek.

-Asliye Ceza Mahkemelerinde duruşma savcısı geri gelecek.

-Cezada savcı-fail pazarlığı gelecek.

– Hukuk fakülteleri 5 yıl olacak.

https://www.yargireformu.com/

One thought on “Yargı Reformu Strateji Paketi Neler Getirdi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir