http://bit.ly/ucakbebek
https://www.youtube.com/watch?v=jOOg1wFmeHM&t=33s
 

Uçakta doğum durumunda çocuk dünya vatandaşı mı olur? Uçakta doğan bebeğin kütüğünde ne yazar? Bu soruların cevaplarını hep birlikte irdeleyelim.

Hava yolları kurallarından kaynaklı olarak uçakta doğum vakıaları zor bir durum olmasına rağmen yine de yadsınamayacak şekilde fazla bir şekilde gerçekleşmeye devam ediyor. Hava yolları şirketleri genelde 28.haftayı geçen hamile kadınlardan “uçak seyahatinde problem yoktur” şeklinde hekim raporu talep ediyor. Birçok hava yolu şirketi 36.haftadan sonra doktor raporuyla dahi hamile yolcuları kabul etmiyor. Ancak yine de havada doğumlar gerçekleşebiliyor. Bu konuyla ilgili sorular da insanların ilgisini çekiyor. Uçakta doğan bebek dünya vatandaşı mı oluyor ya da hangi ülkenin vatandaşı oluyor? Bebeğin doğum yeri neresi kabul ediliyor? Bebek ücretsiz mi seyahat ediyor?

Öncelikle hiçbir ülkenin hukukunda dünya vatandaşlığı gibi bir durum söz konusu değil. Yani uçakta doğduğu için dünya vatandaşı oldu diye bir durum yok. Ancak birden fazla ülkenin vatandaşı olabilir. Her ülke mevzuatlarıyla bu konuyu kendi Vatandaşlık Hukuku kapsamında düzenliyor. Bu düzenlemelere göre uygulamalar da her ülkede değişiklik gösteriyor. Amerika Birleşik Devletleri kendi sınırları içinde doğan her çocuğa, uyruğunun neresi olduğuna bakmaksızın vatandaşlık hakkı tanıyor. Ülkemizde vatandaşlık hakkı 5901 sayılı Türk Vatandaşlık Kanunu’na göre belirleniyor. Kanunumuza göre; bebeğin vatandaşlığını belirleyen uçağın hangi ülkenin hava sahasında olduğu ve ebeveynlerinin vatandaşlıkları da bebeğin vatandaşlığını etkileyen değişkenlerden. Yani çocuk Türkiye’de dahi doğsa direkt vatandaşlık kazanamıyor. Ayrıca bebeğin herhangi bir vatandaşlık da kazanamamış olması gerekir. Yani ülkemizde Amerika’daki gibi çocuğa direkt olarak vatandaşlık hakkı tanınmıyor. Birçok ünlü de bu hakkı kullanarak çocuğunun çifte vatandaş olabilmesi için Amerika’da doğum yaparak geri dönmüştür.

Vatandaşlık ya doğumla kan bağından kaynaklı olarak kazanılır, ya da sonradan kazanılır. Uçakta doğan bir bebeğin vatandaşlığı konusunda farklı ülkelerde değişik uygulamalar ve düzenlemelerin olduğunu belirtmiştik. Peki uçakta doğan çocuğun doğum yeri nasıl tespit edilecek ve bu çocuk hangi ülkenin vatandaşı olacak? Bu sorunun cevabı için 26 ülke bir araya gelmiş ve Chicago Konvansiyonu imzalanmıştır.

Konvansiyonda Ortaya Atılan İhtimaller

Bu sözleşmede somutlaştırılan ihtimaller şunlardır;

1-Uçağın varış yerinde doğmuş olacağı,

2-Uçağın tescilli olduğu ülkede doğmuş sayılacağı,

3-Uçağın hava sahasında bulunduğu ülkede doğmuş sayılacağı görüşleridir.

Vatansızlığın Azaltılmasına Dair Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ni kabul eden ülkeler açısından geçerli olan kurala göre uluslararası yolculuk yapan uçak ya da gemilerde gerçekleşen doğumlarda bebek, uçağın-geminin kayıtlı olduğu ülkenin sınırlarında doğmuş sayılıyor.

https://www.haberturk.com/ekonomi/is-yasam/haber/1340468-ucakta-dogan-cocuk-hangi-ulkenin-vatandasi-olur

Sınırsız Uçuş Hakkı Kazanacaklar mı?https://www.passportindex.org/byRank.php

https://teyit.org/ucakta-dogan-bebeklerin-egitim-vatandaslik-haklarina-dair-iddialar/

https://www.aydinlawgroup.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir