Hukuk Filmleri

Geçmişten günümüze, izlenmesi gereken hukuk filmleri ni bu videolar serisinde derleyeceğiz. Hukuki Filmler serimizin ilki The Rainmaker. Biraz yavaş ilerlemesine rağmen, izleyiciyi sıkmayan, gayet başarılı bir film olduğunu söyleyebiliriz. Eski bir avukat olan John Grisham’ın yazdığı bir romandan beyazperdeye uyarlanmış. Rainmaker; hukuk fakültesinden yeni mezun bir avukatın ilk davasında dev bir sigorta şirketi ve bu şirketin avukatlarının çevirdiği düzenbazlıklara karşı verdiği mücadeleyi konu alıyor. Filmi izlemeyenler için hemen belirtelim, videonun buradan sonrası bir kısım spoiler içerebilir. Matt Damon’ın canlandırdığı genç, heyecanlı ve idealleri olan avukat Rudy Baylor, yoksul halk üzerinden büyük servetler elde eden bir sigorta firmasının karanlık yüzünü ortaya çıkarmaya çalışıyor. Sigorta ve hukuk sistemini sert bir şekilde eleştiren filmin özellikle yeni hukukçulara çok şey katacağını düşünüyoruz.

The Rainmaker (Yağmurcu)

Rudy Baylor kenar mahallelerde, alkolik babasının kötü muamelesine maruz kalarak büyümüş, genç ve işsiz bir avukattır. Geçimini sağlamak için bir süre barlarda çalışmak zorunda kalmış, üçkağıtçı bir avukatın yanında güçlükle bir iş bulmuştur. Bu şekilde işe koyulan Baylor’ın ilk davasında büyük ve güçlü bir sigorta şirketine karşı tek başına ayakta durması gerekecektir: Nitekim savunduğu ailenin 22 yaşındaki oğlu lösemi hastasıdır ve sigortadan gelecek para olmadan hayatta kalması imkansızdır. The Rainmaker Matt Damon, Danny DeVito gibi yıldız oyuncularıyla dikkat çeken bir yapım. Ayrıca filmin diğer bir özelliğiyse tarihinin önemli yönetmenlerden biri olan Francis Coppola tarafından yönetiliyor olması. Hayat mücadelesini içtenlikle anlatan bu film; avukatlık ve hukuk alanındaki başarılı filmlerden birisi ve kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyoruz.

https://eksisozluk.com/the-rainmaker–347684

Reis Bey- Necip Fazıl Kısakürek

İkinci filmimiz Reis Bey. Necip Fazıl’ın romanından uyarlanan film; kanunlara bağlı katı bir hâkimin fikir yapısının dönüşümünü anlatıyor. Reis Bey, kanunlardan hiç taviz vermeyen, sert biridir. Bir gün annesini öldürmekle suçlanan bir zanlının davasına bakar. Deliller zanlının suçlu olduğunu gösterir. Reis Bey deliller ışığında idam kararı verir. Ancak daha sonra adamın suçsuz olduğu anlaşılır. Bunun üzerine Reis Bey vicdan azabı çekmeye başlar. Bir kumarhaneye gider ve orada bulunan insanlara “Merhamet Davası”nı anlatır. O sırada polis baskın düzenler. Reis Bey’in üzerinde bıçaklar vardır. Bir kişi de ceketine eroin koyar, ardından ise Reis bey tutuklanır. Reis Bey filminin üzerinde durduğu asıl konu; Merhamet. İçerisinde bir çok hukuksal teoremi barındıran film, hakimlerin aldığı kararın kaç kişinin hayatını etkilediğini acıklı bir şekilde gözler önüne seriyor.

https://eksisozluk.com/reis-bey–229263 https://www.aydinlawgroup.com/2019/04/20/hukuki-kitap-onerileri-1/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir