Hukuki Kitap Önerileri

https://www.youtube.com/watch?v=vsB6KlFiarc&t=1s

https://www.youtube.com/watch?v=vsB6KlFiarc&t=1s
Hukuki Kitap Tanıtımlarının başlangıcı mahiyetindedir. Prof. Dr. Faruk Erem’in Bir Ceza Avukatının Anıları kitabı ve Sami Selçuk’un Dreyfus Davası Dünyaca Unutulamayan Yargılama Yanılgısı ilk iki kitabımızdı. Dreyfus davası kapsamında Emile Zola’nın Suçluyorum kitabı da konumuza dahil oldu. Kitapların bazı pasajlarını okuyarak kitapları az da olsa tanıttık. İyi seyirler.

Bir Ceza Avukatının Anıları

Hukuki Kitap Önerileri serimizin ilk kitabı Prof. Dr. Faruk Erem’in Bir Ceza Avukatının Anıları kitabıydı. Bu kitap bir solukta hızlıca okunabilecek birden çok yaşanmış hikayeden oluşuyor. Kitabın asıl amacı, insan hakları ve insanın değerini anlatmak aslında. Hem anlattığı konular hem de bu konulara hümanist bir bakış açısıyla yaklaşmış olması kitabın değerini daha da arttırıyor tabi ki. Bu nedenle de okunması gereken kitaplar arasında yerini alıyor. Ayrıca çok ince bir kitap olduğunu da okuma kolaylığı açısından belirtmekte fayda var.

Dreyfus Davası

İkinci kitabımız Sami Selçuk’un Dreyfus Davası adından da anlaşılacağı üzere Dreyfus davası üzerinde duruyor. Söz konusu kitapla bağlantılı olarak Emile Zola’nın Suçluyorum kitabını da okumanızı öneririm. Bu kitaba linkten ulaşabilirsiniz; https://docplayer.biz.tr/8161949-Emile-zola-sucluyorum.html

Dreyfus Davası 19.yüzyılın unutulmayan davalarındandır ve zamanına damga vurmuştur. Dreyfus olayı yahudi asıllı fransız yüzbaşı aleyhine iftiralarla nasıl mahkum edildiğini anlatan bir kitap. Gerçek olmayan bir şekilde düzenlenen el yazması mektubun dreyfus tarafından düşmana servis edilmesinin iddaası ile başlıyor olayımız.

Fransa-Almanya savaşlarında 1888 yılında harp dolayısıyla Fransa, büyük kayıplar vermiş ve şiddetli çalkantılar yaşamıştır. Fransız yetkilileri yaşanılan bu başarısızlığın sebebi olarak halka hesap verecek bir günah keçisi aramıştır. Aynı döneme denk gelecek şekilde Fransız gizli servisince çöp konteynırında bulunan el yazılı mektubun Yahudi asılı Alfred Dreyfus’un el yazısına benzemesinden kaynaklı olarak Alfred Dreyfus’u, alman askeri ataşesine bazı gizli askeri belgeleri gönderdiği gerekçesiyle vatana ihanet etmekle suçlanmasına sebep olur. Arından hakkında yeterli delil olmamasına rağmen dava açılır. Ardından ne olacağını ise biz belirtmeyelim siz kitabı okuyun en iyisi. Yine bu kitap da çok ince diğer kitap kadar akıcı olmasa da mesleği hukuk olanların okuması gerekir diye düşünüyorum.

https://univerlist.com/blog/hukuk-ogrencilerinin-okumasi-gereken-6-kitap/

http://www.turkiyehukuk.org/hukuk-ogrencilerine-kitap-onerileri/

https://www.aydinlawgroup.com/

One thought on “Hukuk Kitap Önerileri 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir