Anayasa Mahkemesi Yaşam Hakkı İhlal Kararı

Anayasa Mahkemesinin zorunlu askerlik hizmeti sırasında meydana gelen intihar nedeniyle yasam hakkinin ihlal edildiği ancak adil yargılanma hakkinin ihlal edilmediği yonunde 27.06.2018 tarihindeki kararidir.

Anayasa Mahkemesi söz konusu bu kararda; intihar eden kişinin, intihara olan eğiliminden yetkililerin haberdar olduğunu belirtmiştir. Bu durumda kişinin sağlığının korunması, vücut bütünlüğünün korunarak kendisine zarar vermemesi açısından önleyici bazı tedbirlerin alınması gerektiğini kararında belirtmiştir. Kişiye psikotik bozukluk tanısının konduğunu ve bu sebeple de tek başına nöbete yollanmasinin somut olay kosullari bağlamında makul gorulmedigi belirtilerek yasam hakkinin ihlal edildiğine karar verilmistir.

Ayrica başvuruda Askeri Yüksek İdare Mahkemesi(AYİM)’nin yapisi itibariyle bagimsiz ve tarafsiz bir mahkeme olmadığı ileri sürülmüştür. Ancak AYM, olayda askeri hakimlerin bağımsızlıklarını etkileyecek bir hususun olmadığı gerekçesiyle bu talebin açıkça dayanaktan yoksun olmasi nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar vererek talebin reddine karar vermiştir.

‘DEVLETİN YAŞAM HAKKINI KORUMA YÜKÜMLÜĞÜ VAR’

Kişinin yaşam hakkı ile maddi ve manevi varlığını koruma hakkı birbiriyle sıkı bağlantıları olan devredilmez ve vazgeçilmez haklardan olup devletin bu konuda pozitif ve negatif yükümlülükleri bulunduğunun hatırlatıldığı Anayasa Mahkemesi kararında “Devletin negatif bir yükümlülük olarak yetki alanında bulunan hiçbir bireyin yaşamına kasıtlı ve hukuka aykırı olarak son vermeme gibi,

-negatif yükümlülüğün yanı sıra müspet bir yükümlülük olarak tüm kişilerin yaşam hakkını;kişi ve kendisinin eylemlerinden kaynaklanabilecek risklere ve doğabilecek aksi durumlara karşı koruma yükümlülüğü vardır” ifadelerine yer verdi.

Yaşam hakkını koruyan, ifade özgürlüğüne ön plana çıkaran örnek bir başka kararında AYM; “Yaşam hakkının ihlal edildiği şikayetine binaen yapılan inceleme sonucunda yargısal tepkinin yetersiz ve etkisiz kaldığı kabul edilmiştir.” ifadelerine yer vermiştir.

Yine AYM başkaca bir kararında polis tarafından ateşlenen kurşunla öldüğü kesinleşen “yaşam hakkı ihlali” kararı vererek 30.000 TL tazminat ödenmesine hükmetmiştir. Aydın-Didim ilçesinde 22 Ekimde meydana gelen olayda, dört kişi tarafından bir restoranda hırsızlık ihbarında bulunuldu. Harekete geçen ekipler, kaçmaya çalışan şüphelileri durdurabilmek için operasyon düzenledi. Dur ihtarına uymayan ve kaçmaya devam eden şüpheliler başka ekiplerle karşı karşıya geldi. Dur ihtarına uymayan şüpheli A.D. emniyet güçleri silahından çıkan iki kurşunla yaralandı. Yaralanan A.D. ise kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

 

Kararın tamamı için alttaki linke tıklayınız;

aym askerlik intihar başvuru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir