RTÜK Dizideki Aldatmalara Ceza Verdi

Koca Koca Yalanlar Dizisine Ceza verildi. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) gerçekleştirilen toplantıda aile yapısını olumsuz yönde etkileyen yayınlar ele alındı. RTÜK bu kapsamda, her pazartesi günü ekrana gelen “Koca Koca Yalanlar” isimli diziye ceza verdi. Erkeklerin eşlerini aldatmalarının normal bir davranış olarak gösterilmesini de sebep olarak gösterdi. Bu gerekçeyle de Kanal D’ye idari para cezası kesti. Olumsuz örnek oluşturan dizide yer verilen diyalogların “Türk aile yapısını ve toplumsal değerleri zedelediği” değerlendirmesini yapan RTÜK, para cezasının gerekçesini bu şekilde belirtti.

Radyo Televizyon Üst Kurulu, “Koca Koca Yalanlar” dizisinde, eşlerini aldatan erkeklerin davranışlarının normal olarak ekranlara yansıtıldığını tespit etti. Bu durumun ise Türk aile yapısı ve toplumsal değerlerini tahrip ettiğini değerlendiren RTÜK Üst Kurulu, dizinin yayınlandığı Kanal D’ye idari para cezası uygulanmasına karar verdi. Ayrıca RTÜK, Yeni Sinema TV ve Kanal S’de sağlık ürünleri satışının yapıldığını tespit ederek, iki kanalda da ayrı ayrı 10’ar günlük geçici yayın durdurma cezası verdi.

Sağlık ürünleri satışına 10 gün yayın durdurma

Radyo Televizyon Üst Kurulu, Yeni Sinema TV ve Kanal S’de sağlık ürünleri satışının yapıldığını tespit ederek, iki kanalda da ayrı ayrı 10’ar günlük geçici yayın durdurma cezası verdi.

RTÜK ayrıca her iki kanala ayrı ayrı olacak şekilde idari para cezası kesti. Bu cezalar; 1 saatlik günlük tele-alışveriş süresini geçmeleri sebebiyle ve programların giriş ve çıkışında bulunması gereken “tele-alışveriş kapağı” logosu bulunmaması nedeniyle kesildi.

 

“Arkadaş Bulma” Yayınındaki Küfürlü İfadelere Ceza

Tanışma ve arkadaş bulma içerikleriyle Anadolu TV’de yayınlanan, bant yayınlarının yapıldığı tespit edildi. Anadolu TV’ye, bu yayınlar sebebiyle aylık brüt gelirinin yüzde 5’i oranında idari para cezası ile beş program durdurma cezası verilmesi kararlaştırıldı.

“Kolpaçino” isimli filmde argo ifadeler ile genel ahlaka aykırı hareketlere yer verilmesi sebebiyle Doğu TV’ye de RTÜK‘ten aynı cezalar kesildi.

Radyo Televizyon Üst Kurulu, ayrıca AS TV ekranlarında yayımlanan bir şarkı klibi sebebiyle de idari para cezası uyguladı. “Sırlar(Secrets)” adlı yabancı bir şarkı klibinde “Erotik dans figürlerinde homo niteliklere yer verildiği, bu klibin çocuk/gençlerin izleyebileceği normal yayın saatinde yayınlandığı ve söz konusu durumun çocukları/gençleri olumsuz etkileyebileceği” değerlendirmesini yapan RTÜK Üst Kurulu, bu gerekçelerle idari para cezasına hükmetti.

https://www.instagram.com/p/BnuMf0tlm2i/?taken-by=aydinlawgroup

0.00
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir