Yargıtay; Ayrılan Kişi Fotoğrafları Kaldıracak

Yargıtay Ceza Genel Kurulu tüm ayrılanları ilgilendirecek bir karar verdi. Sevgililerin fotoğraf paylaşımı ile ilgili emsal teşkil edecek bu karara göre; Ayrıldıysan fotoğrafları kaldıracaksın.

İstanbul’da meydana gelen olayda bir şahıs ve kız arkadasi beraberken sosyal medya uygulamaları üzerinden fotoğraf paylaşmıştır. Ayrıldıktan sonra ise fotoğraflar erkek şahıs tarafından silinmemiştir. Kızın ısrarla kaldırılması taleplerine erkek tarafından ret cevapları gelmiştir. Bunun üzerine ise eski erkek arkadaşı hakkında şikayetçi olmuş ve sonucunda dava açılmıştır. İstanbul Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi erkek şahıs hakkında; ” müşteki ile bir süre arkadaşlıkta bulunan sanığın zarar görenle beraber çekildiği fotoğrafın sosyal medya sitesine yüklendiği, tarihin ve katılanla ayrıldıktan sonra rızası dışında yükleyip yüklemediğinin tespit edilemediği, böylece sanığın şüpheden yararlanması ilkesi gereğince” ifadeleriyle şüpheden sanık yararlanır ilkesi gereğince beraat kararına hükmolunmuştur.

1-4 YIL HAPİS CEZASI İLE YARGILANACAK

Kararın Temyiz edilmesi üzerine Yargıtay 12. Ceza Dairesi , yerel mahkemesin beraat kararını bozarak sanığın TCK. 136. Maddesindeki , ” Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren , yayan veya ele geçiren kişi , 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasına ” hükmü gereğince cezalandırılmasını istedi . Yerel mahkeme Yargıtay’ın kararına direnerek bir kez daha beraat kararı verdi . Dosya bu kez YCGK’ya geldi . Kurul 2017/6231 sayılı karar ile Yargıtay 12. Ceza Dairesinin kararını oy birliği ile yerinde buldu . Sanığın 1 ile 4 yıla kadar hapis cezası ile yargılanmasına karar verildi .
Karar, isteğe aykırı fotoğraf paylaşımı için emsal teşkil etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir